reklama

KOZ ukazuje "správny" Smer

Konfederácia odborových zväzov sa po 4 rokoch opäť rozhodla otvorene vyjadriť podporu strane Smer. Tým sa dobrovoľne zrieka svojej v podstate len teoretickej nezávislosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V situácii kedy je pravdepodobnosť že Smer zostaví vládu výrazne nižšia ako to bolo pred predchádzajúcimi voľbami je tento krok nesprávny, netaktický a vyložene hlúpy. Vedenie KOZ hrá na jednu kartu a o dôvodoch môžeme len špekulovať. KOZ argumentujú volebnými programami a schopnosťou vyjednávania resp. predpokladom pre podpísanie kolektívnej zmluvy atď. Predvolebná spoločenská klíma je však úplne odlišná. Preto sa odborárov pýtam ako člen OZ pracovníkov školstva a vedy:

Prečo ignorujú stav v zdravotníctve, kedy táto vláda doviedla celý sektor na pokraj kolapsu, čo sa prejavilo otvorene vyjadrenou nespokojnosťou s vyvrcholením v štrajku sestier?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo ignorujú situáciu v školstve a vzdelávaní, ktorá je neúnosná a kedy minister – nominant strany Smer navrhuje nový typ opatrení pre zlepšenie ekonomickej situácie učiteľov – bývanie na podnájmoch a zamestnanie sa v ďalšom pracovnom pomere? Tieto „systémové“ opatrenia si zatiaľ nedovolil navrhnúť žiadny minister a sú skutočne kreatívne a asi v úplnej zhode s koncepciou KOZ.

Musím konštatovať že nesúhlasím s tým, aby nezávislé odbory ovplyvňovali voličov a vstupovali do predvolebného boja.

A teraz skúsim popísať môj subjektívny pohľad na slovenského odborového predáka a systém jeho práce. Ide o človeka pokračujúceho v myšlienkovej a typologickej kontinuite ROH kedy hlavnou prioritou bolo organizovanie rekreácií, zájazdov , dedov mrázov, posedení na MDŽ. Ľudia angažovaní v odborárskej práci požívajú neprimerané výhody v pracovno-právnej rovine a často nedisponujú elementárnymi kompetenciami, aby bolo schopní napomáhať pracovníkom v hraničných situáciách a konfliktoch so zamestnávateľom. V čase štrajkovej pohotovosti a štrajku nevedia zaujať stanovisko, príkladom je prebiehajúci štrajk vysokoškolských učiteľov kedy bolo často oveľa aktívnejšie vedenie fakúlt a univerzít.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na základe tohto môjho, opakujem subjektívneho pohľadu a vyššie uvedených skutočnosti sa hneď v pondelok vzdám členstva v odboroch s vedomím, že sa vzdávam všetkých ekonomických výhod a rôznych materiálnych „statkov“ ktoré s tým súvisia.

Marek Drimal

Marek Drimal

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vysokoškolský pedagóg, špecialista v oblasti posudzovania vplyvov na životné prostredie. Zaoberám sa tiež oblasťou kvality vysokoškolského vzdelávania a školstva všeobecne. Kandidát na poslanca NRSR OĽANO č. 63. Vo víre udalostí ktoré súvisia so stavom školstva na Slovensku mi chýba viac myšlienok ktoré by hodnotili situáciu v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Myslím si že kvalita resp. nekvalita našich vysokých škôl veľmi úzko súvisí s často spomínaným odlivom mozgov z našej krajiny. Ak chceme tento stav zmeniť musíme sa začať seriózne zaoberať konkrétnymi krokmi ktoré budú viesť k výraznému zlepšeniu kvality vysokých škôl. Tak ako sa to darí napríklad v Českej republike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu