KOZ ukazuje "správny" Smer

Autor: Marek Drimal | 26.2.2016 o 15:22 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  423x

Konfederácia odborových zväzov sa po 4 rokoch opäť rozhodla otvorene vyjadriť podporu strane Smer. Tým sa dobrovoľne zrieka svojej v podstate len teoretickej nezávislosti. 

V situácii kedy je pravdepodobnosť že Smer zostaví vládu výrazne nižšia ako to bolo pred predchádzajúcimi voľbami je tento krok nesprávny, netaktický a vyložene hlúpy. Vedenie KOZ hrá na jednu kartu a o dôvodoch môžeme len špekulovať. KOZ argumentujú volebnými programami a schopnosťou vyjednávania resp. predpokladom pre podpísanie kolektívnej zmluvy atď. Predvolebná spoločenská klíma je však úplne odlišná. Preto sa odborárov pýtam ako člen OZ pracovníkov školstva a vedy:

Prečo ignorujú stav v zdravotníctve, kedy táto vláda doviedla celý sektor na pokraj kolapsu, čo sa prejavilo otvorene vyjadrenou nespokojnosťou s vyvrcholením v štrajku sestier?

Prečo ignorujú situáciu v školstve a vzdelávaní, ktorá je neúnosná a kedy minister – nominant strany Smer navrhuje nový typ opatrení pre zlepšenie ekonomickej situácie učiteľov – bývanie na podnájmoch a zamestnanie sa v ďalšom pracovnom pomere? Tieto „systémové“ opatrenia si zatiaľ nedovolil navrhnúť žiadny minister a sú skutočne kreatívne a asi v úplnej zhode s koncepciou KOZ.

Musím konštatovať že nesúhlasím s tým, aby nezávislé odbory ovplyvňovali voličov a vstupovali do predvolebného boja.

A teraz skúsim popísať môj subjektívny pohľad na slovenského odborového predáka a systém jeho práce. Ide o človeka pokračujúceho v myšlienkovej a typologickej kontinuite ROH kedy hlavnou prioritou bolo organizovanie rekreácií, zájazdov , dedov mrázov, posedení na MDŽ. Ľudia angažovaní v odborárskej práci požívajú neprimerané výhody v pracovno-právnej rovine a často nedisponujú elementárnymi kompetenciami, aby bolo schopní napomáhať  pracovníkom v hraničných situáciách a konfliktoch so zamestnávateľom. V čase štrajkovej pohotovosti a štrajku nevedia zaujať stanovisko, príkladom je prebiehajúci štrajk vysokoškolských učiteľov kedy bolo často oveľa aktívnejšie vedenie fakúlt a univerzít.

Na základe tohto môjho, opakujem subjektívneho pohľadu a vyššie uvedených skutočnosti sa hneď v pondelok vzdám členstva v odboroch s vedomím, že sa vzdávam všetkých ekonomických výhod a rôznych materiálnych „statkov“ ktoré s tým súvisia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Bratislavskí poslanci mali brať úplatky. Za hazard aj proti nemu

Ak v marci prejde úplný zákaz hazardu v Bratislave, tri roky bude jediným otvoreným kasínom v meste Banco v hoteli Crowne Plaza. Licenciu má ako jediné do roku 2021.

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna poisťovňa

Pozrite si výber úsporných opatrení.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?